«Το σχολικό ξεκίνημα συμπίπτει με ένα τέλος και μία νέα αρχή. Με το τέλος μιας προγραμματικής περιόδου, όπου δεκάδες σχολεία και εκατοντάδες αίθουσες σχολικών κτηρίων σε όλα τα νησιά μας βρήκαν στήριξη από το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα της Περιφέρειάς μας. Και με την αρχή της νέας προγραμματικής περιόδου που ξεκίνησε, αφού εξασφαλίσαμε πολλαπλάσιους ευρωπαϊκούς πόρους, από τους οποίους αντίστοιχο πολλαπλάσιο μερίδιο προορίζουμε και πάλι για τα σχολεία μας. Γιατί η επένδυση στην Παιδεία αποδίδει όσο καμία άλλη. Γιατί είναι αυτή που η χώρα μας χρειάζεται περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη, για να αντικρίσουμε το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία και αυτοπεποίθηση. Γι’ αυτό, εφηύραμε χρηματοδοτικά εργαλεία για την στήριξη της εκπαιδευτικής λειτουργίας χωρίς κενές θέσεις και χτίσαμε, για πρώτη φορά η δικής μας περιφερειακή αρχή, το ειδικό πρόγραμμα χρηματοδότησης της συντήρησης των σχολικών μονάδων και αθλητικών εγκαταστάσεων. Για να έχουν τα παιδιά μας το σχολείο που τους αξίζει και για να διασφαλίσουμε ίσες ευκαιρίες πρόσβασης στην αξιοποίηση των σύγχρονων τεχνολογιών, ακόμη και στο πιο μικρό και απομακρυσμένο νησί μας.
Γιατί στα παιδιά οφείλουμε τον πιο υπεύθυνο, τον πιο δημιουργικό εαυτό μας. Με έργα και πράξεις. Κάνουμε σήμερα, μικροί και μεγάλοι, το πρώτο βήμα στο νέο αυτό ταξίδι με ορμή, πάθος, προσήλωση και αισιοδοξία. Καλή μας αρχή!
Καλή σχολική χρονιά σε όλα τα παιδιά με υγεία, πρόοδο και διάθεση για δημιουργία και γνώση».