Κολοσσός - Λάρισα 93 – 75: Εξαιρετική εμφάνιση από τους Ροδίτες
Αθλητικά

Κολοσσός – Λάρισα 93 – 75: Εξαιρετική εμφάνιση από τους Ροδίτες

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Κολοσσός Ρόδου ο οποίος επικράτησε της Λάρισας στη Ρόδο με 93-75 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basket League, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στην τέταρτη περίοδο.

Σημειώνεται ότι οι γηπεδούχοι σημείωσαν το πρώτο τους θετικό αποτέλεσμα μετά από δύο διαδοχικές ήττες (από τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό) και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-5, με αποτέλεσμα να επιστρέψουν στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος, σε αντίθεση με τους Θεσσαλούς που γνώρισαν την ήττα μετά από σερί τριών νικών και έπεσαν στο 4-8.

Ο Κολοσσός H Hotels ήταν εντυπωσιακός στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης όταν με επιμέρους σκορ 28-9 μετέτρεψε το 66-65 υπέρ της θεσσαλικής ομάδας στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, σε ευρεία νίκη.

Κορυφαίοι των γηπεδούχων ήταν ο Βαγγέλης Μαργαρίτης, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους με 6/8 δίποντα και 3/4 τρίποντα, ενώ πήρε και 8 ριμπάουντ και ο Τζόρνταν Φλόιντ που σκόραρε 22 πόντους με 4/8 δίποντα και 3/4 τρίποντα και μοίρασε 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-38, 65-66, 93-75

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Μομίροφ, Γουίλιαμς 16 (2), Τιλί 13 (1), Χατζηδάκης 2, Ποτ 5, Πράπας, Καμπούρης, Μαργαρίτης 23 (3), Μπιλλής 5 (1), Μίλερ 7, Φλόιντ 22 (3), Σλαφτσάκης.

ΛΑΡΙΣΑ: Χάντσον 16 (1), Κρουμπάλι 13, Τσαϊρέλης 13, Γκριν 2, Μούντι 17 (5), Σπυρόπουλος 4, Μπέρζινς 3, Ζάρας 7 (1), Καράμπελας, Παπαντωνίου.