Μαραθώνιος Ρόδου 2023
Αθλητικά Ρόδος

Μαραθώνιος Ρόδου 2023: Ο Βρετανός Thomas Charles νικητής και πρώτος Έλληνας ο Βαγγέλης Μαλιόγλου Νικήτρια η Κατερίνα Ασημακοπούλου

8ος Διεθνής Μαραθώνιος Ρόδου 2023

Μαλιόγλου Μαραθώνιος Ρόδου

Μαραθώνιος Ρόδου 2023: Ο Βρετανός Thomas Charles νικητής και πρώτος Έλληνας ο Βαγγέλης Μαλιόγλου – Νικήτρια η Κατερίνα Ασημακοπούλου

Ο Βρετανός Thomas Charles είναι ο φετινός νικητής του 8ου Διεθνούς Μαραθωνίου Ρόδου, τερματίζοντας στην Πλατεία Ελευθερίας σε χρόνο 2 ώρες και 31λ.

Δείτε το αποκλειστικό live βίντεο του iRun με τον τερματισμό του:

Στη φετινή διοργάνωση η συμμετοχή δρομέων από το εξωτερικό αυξήθηκε κατά 35% σε σχέση με τον αγώνα του 2019, με τους συμμετέχοντες να προέρχονται από 44 χώρες όλου του κόσμου! Έτσι, και τη δεύτερη θέση του Mαραθωνίου στη Ρόδο, με μικρή διαφορά 30″ (2:31:30) από τον πρώτο, κατέκτησε ο Φινλανδός Janne Silvennoinen.

Κρέκας Μαραθώνιος Ρόδου

Πρώτος Έλληνας και τρίτος στη γενική κατάταξη του μαραθωνίου αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Μαλιόγλου (Α.Α. Αντίκυρας Ξενόδαμος), με χρόνο 2:39:39. Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Γιάννης Κρέκας (ΣΑΠΚ Νεάπολης) με 2:44:07 και ο Θωμάς Μανούσος (Παναθηναϊκός) ήρθε πέμπτος με χρόνο 2:49:36.

Τη νίκη στον Μαραθώνιο της Ρόδου στις γυναίκες κράτησε για τη χώρα μας η Κατερίνα Ασημακοπούλου του Α.Ο.Μυκόνου με χρόνο 3:10:09. Δεύτερη τερμάτισε η Seanagh Carton από την Ιρλανδία με 3:18:55 και στην τρίτη θέση ήρθε η Chan Kit Yee από το Χονγκ Κονγκ με 3:19:56.

Ο τερματισμός της νικήτριας του 8ου Μαραθωνίου Ρόδου:

Στον Ημιμαραθώνιο την πρώτη θέση κατέκτησε ο Θανάσης Μπύρος του ΓΕΑ Τρικάλων με χρόνο 1:14:24. Δεύτερος τερμάτισε ο Στέφανος Λεβέντης με 1:24.00 και τρίτος ο Νίκος Ρουσούλης (ΔΕΑΣ Δάφνης Ρόδου) με 1:24.23.

Νικήτρια στον ημιμαραθώνιο της Ρόδου για το 2023 η έμπειρη Ράνια Ρεμπούλη του ΑΓΕΣ Κάμειρος με χρόνο 1:28:17, τερματίζοντας στην 8η θέση της γενικής κατάταξης. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε η Ισπανίδα Patricia Martin Del Guayo με 1:32:53 και τρίτη τερμάτισε η Ροδάνθη Νίκη Διαμαντέα της Santa Running Team με χρόνο 1:35:09.

Στα 10χλμ. της διοργάνωσης έλαμψε ο Χαράλαμπος Πιτσώλης, ο οποίος έτρεξε για πρώτη φορά στη Ρόδο και πήρε άνετα την πρωτιά με χρόνο 32:06. Δεύτερος πίσω από τον κορυφαίο Έλληνα μαραθωνοδρόμο, ήταν ο Γάλλος Francois Mora με 36:57 και τρίτος ο Κυριάκος Μαστρογεωργίου με 37:20.

Η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου στην πρώτη της συμμετοχή και για εκείνη στη διοργάνωση του Διεθνούς Μαραθωνίου Ρόδου, πήρε τη νίκη στα 10χλμ. με χρόνο 39:12 και την 5η θέση στη γενική κατάταξη.

Ο Thomas Charles έκοψε πρώτος το νήμα του τερματισμού στον Μαραθώνιο της Ρόδου για το 2023, παίρνοντας τη νίκη με 2:31:00.

Ο Βρετανός έχασε για λίγα δευτερόλεπτα το ρεκόρ διαδρομής, ενώ όπως τόνισε μετά το φινάλε της προσπάθειάς του, το μεσογειακό κλίμα τον επηρέασε και δεν μπόρεσε να αποδώσει στο 100% των δυνατοτήτων του.

Στην δεύτερη θέση του μεγάλου μαραθωνίου που έγινε σήμερα τερμάτισε ο Φινλανδός Janne Silvennoinen με χρόνο 2:31:30.

Στην τρίτη θέση του αγώνα τερμάτισε ο Βαγγέλης Μαλιόγλου, που ήταν και ο πρώτος Έλληνας στην διοργάνωση της Ρόδου.

Τέταρτος στον μαραθώνιο ήταν ο Γιάννης Κρέκας με 2:44:07, με τον Θωμά Μανούσο να είναι πέμπτος με 2:49:36.

Ο Βρετανός Thomas Charles και η Κατερίνα Ασημακοπούλου ήταν οι μεγάλοι νικητές στον 8ο Μαραθώνιο Ρόδου που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο νησί των Ιπποτών.

Στον αγώνα που έλαμψε με τις εκατοντάδες συμμετοχές και την οργανωτική του αρτιότητα, αλλά και την ομορφιά του σμαραγδένιου νησιού, ο 39χρονος Charles ήταν ο νικητής στον Μαραθώνιο των ανδρών με επίδοση 2:31:00. Ακολούθησαν ο Φιλανδός Janne Silvennoinen και ο Ευάγγελος Μαλλιόγλου σε 2:31:30 και 2:39:39 αντίστοιχα.

Στις γυναίκες, η Κατερίνα Ασημακοπούλου επικράτησε άνετα με 3:10:09 παρά τις ενοχλήσεις που είχε σε κάποια σημεία της διαδρομής, ενώ το βάθρο συμπλήρωσαν η Seenagh Carton από την Ιρλανδία με 3:18:55 και η Chan Kit Yee απ΄΄ο το Χονγκ Κονγκ σε 3:19:56.

Στο παράλληλο αγώνισμα του Ημιμαραθωνίου νικητής αναδείχθηκε ο Αθανάσιος Μπύρος σε 1:14:24 με τους Στέφανο Λεβέντη και Νικόλαο Ρουσούλη να συμπληρώνουν την πρώτη τριάδα σε 1:24:00 και 1:24:23.

Πρώτη γυναίκα στην 8η θέση του συνόλου ήταν η Ράνια Ρεμπούλη σε 1:28:17. Η Ισπανίδα Martin Del Guayo σε 1:32:53 και η Νίκη- Ροδάνθη Διαμαντέα σε 1:35:09 τερμάτισαν στη δεύτερη και τρίτη θέση.Σ

Στο αγώνισμα των 10χλμ. νικητές αναδείχθηκαν οι Έλληνες πρωταθλητές του Μαραθωνίου. Ο Χαράλαμπος Πιτσώλης ήταν πρώτος στους άνδρες σε 32:06 και η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου πρώτη στις γυναίκες σε 39:12, η οποία ήταν και πέμπτη στο σύνολο.