Προμηθέας Πατρών - Κολοσσός Ρόδου 76-61
Αθλητικά

Προμηθέας Πατρών – Κολοσσός Ρόδου 76-61

Ο Προμηθέας Πατρών βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά του και επικράτησε του Κολοσσού με σκορ 76-61 για την 8η αγωνιστική της Basket League, δίνοντας συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα και φτάνοντας τις 4 σερί νίκες με τον Ηλία Ζούρο στην άκρη του πάγκου.

Το ξέσπασμα του Προμηθέα στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετό για τους Πατρινούς απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου. Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 25-9 σε αυτό το διάστημα και έφτασαν στη νίκη έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων,.

Ο αγώνας

Ο Τζεράι Γκραντ κουβάλησε επιθετικά τον Προμηθέα στην πρώτη περίοδο του αγώνα με τον Κολοσσό, εκεί όπου οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 24-20 στο 10′, σουτάροντας με 62% στο δίποντο (5/8) και μοιράζοντας οκτώ ασίστ αντί μόλις μιας των Ροδιτών που έκαναν πέντε λάθη σε αυτό το διάστημα.

Ο Κολοσσός πίεσε όμως ο Προμηθέας διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, με τους Ρογκαβόπουλο και Γκραντ να σημειώνουν επτά συνεχόμενους πόντους για το 41-32 του ημιχρόνου. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου πήγε στα αποδυτήρια σουτάροντας με 50% εντός πεδιάς (11/16 δίπ., 3/12 τρίπ.) απέναντι στον Κολοσσό που περιόρισε μεν τα λάθη του όμως ήταν άστοχος (7/21 δίπ., 3/10 τρίπ.).

Στη συνέχεια ο Προμηθέας ανέβασε στροφές και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Δημήτρης Αγραβάνης ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 44-34.

Ο Ρογκαβόπουλος ανέβασε τη διαφορά στο +18 (56-38) για τον Προμηθέα που βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά του, έκανε επιμέρους σκορ 25-9 στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 76-61 στο 30′. Ο Προμηθέας δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα και έφτασε στη νίκη με 76-61.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 41-32, 66-41, 76-61.