Ολυμπιακός - Φοίνικας 0-3 : Οι Συριανοί κατέκτησαν το Super Cup στο βόλεϊ ανδρών
Αθλητικά

Ολυμπιακός – Φοίνικας 0-3 : Οι Συριανοί κατέκτησαν το Super Cup στο βόλεϊ ανδρών

Στη Σύρο κατέληξε ο τίτλος του Super Cup στο βόλεϊ ανδρών.

Ο Φοίνικας με εκπληκτικό μπλοκ και τους Μιχάλοβιτς και Τζούριτς σε μεγάλη ημέρα επικράτησε 3-0 σετ του Ολυμπιακού.

Το ματς: Το πρώτο σετ είχε πολλές διακυμάνσεις στο σκορ. Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά, προηγήθηκε με 5-1, αλλά ο Φοίνικας Σύρου κατάφερε να τον προσπεράσει με 8-7. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 14-13. Σε εκείνο το σημείο οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 17-13 και στη συνέχεια με 22-18. Εκεί όμως ο Φοίνικας έτρεξε επί μέρους 7-1 για να πάρει το σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα μέχρι το 24-24 και έτσι το σετ οδηγήθηκε σε παράταση. Ο Φοίνικας ήταν ξανά εκείνος που χαμογέλασε στο τέλος με μπλοκ του Τζούριτς και επίθεση του Στερν έκλεισε το σετ με 25-27.

Ολυμπιακός – Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3

Τα σετ: 23-25, 25-27, 27-29